niedziela, 20 listopada 2011

Szerszy kontekst



Powstawanie wyjątkowych, oddolnych inicjatyw, takich jak krakowskie klubokawiarnie, silnie wiąże się z dominującymi trendami w regionie, lokalnymi scenami kultury, rozumieniem pojęcia kultury, głównymi aktorami kultury i jakości uczestnictwa społeczności w tej dziedzinie życia. Dlatego, zanim przejdzie się do szczegółowych rozważań tak ważne jest poznanie szerszego kontekstu. Badaniami nad scenami kulturowymi i politykami kultury w Małopolsce zajął się Małopolski Instytut Kultury w opublikowanym w 2010 roku raporcie.1Wynika z niego, że Małopolska skupia najwięcej w Polsce organizacji pozarządowych skupiających się na lokalnej kulturze. Często realizują one tylko zadania powierzone im przez instytucje publiczne, mimo to jednak takie partnerstwo bardzo ułatwia dostęp do unijnych  dotacji. Przedsiębiorstwa sektora kultury są (poza Krakowem) przedsięwzięciami niszowymi, a klubokawiarnie, pełniące rolę małych centrów kultury to nowość. Jedną z najważniejszych hipotez tekstu jest definiowanie przez „aktorów kultury” zjawiska kryzysu „kulturalność”. Przejawia się ono w ich rozumieniu poprzez „zanik działań i aktywności kulturalnych, ale zanikiem więzi społecznych i brakiem partycypacji społeczności lokalnej w wytwarzaniu znaczeń kultury. Pomimo tego, że coraz więcej dzieje się w kulturze, nie przybywa od tego nowych środowisk kulturotwórczych ani procesów rozwoju.” Respondenci, czyli osoby zajmujące się animacją kultury w regionie (pracownicy samorządowi, niezależni twórcy, przedsiębiorcy, lokalni liderzy itd.) często nie zwracają uwagi na to kto korzysta z ich oferty, ale podchodzą do tego bardziej ilościowo. Ponadto prawie żadna z badanych gmin nie ma dobrze sformułowanych długoterminowych i sformalizowanych strategii rozwoju.
Dużo lepiej wypada na tym polu Kraków jako duże ośrodek naukowo-kulturalny, który nie bez powodu otrzymał miano Europejskiej Stolicy Kultury 2000 i w pełni świadomie prowadzi działania mające na celu budowę swojego wizerunku jako miasta „atrakcyjnego turystycznie i biznesowo oraz będącego najlepszym miejscem do życia w środkowej Europie”.2 Przez szereg lat kampanie reklamowe były skierowane głównie na rynek zagraniczny, co w znaczący sposób wpłynęło na popularność Krakowa. Jednak sam spot czy logo nie wystarczą, dlatego właśnie prowadzone są kompleksowe działania z zakresu marketingu miejsc, którego głównym celem jest kształtowanie poglądów, postaw i zachowań zainteresowanych grup klientów zgodnych z interesem danego miejsca. Wyczerpujący raport o stanie marketingu miejsc w regionach i miastach Polski sporządził w 2007 roku Brief  for Poland.3 Obejmuje on: marketing atrakcji, intrastruktury, wizerunku i ludzki.
Zarówno tendencje w małopolskiej dynamice kultury jak i strategie marketingowe i rozwoju Krakowa są niezwykle ważne dla małych przedsiębiorstw takich jak klubokawiarnie, które przecież w ogromnej mierze mają udział w tworzeniu marki miasta. Działania promocyjne podejmowane przez jednostki samorządowe, chęć budowania określonego wizerunku ma bezpośredni wpływ na to kto je odwiedzi, jaka będzie ich grupa docelowa odbiorców i jaką strategię marketingową powinny przyjąć. 



Bibliografia:
1.       Raport Sceny kulturowe a polityki kultury w Małopolsce [online], Małopolski Instytut Kultury, Kraków 2010. [Dostęp 20 listopada 2011]. Dostępny w World Wide Web:
<http://badania-w-kulturze.mik.krakow.pl/2010/12/14/raport-sceny-kulturowe-a-polityki-kultury-w-malopolsce-raport-z-badan-eksploracyjnych/>.
2.      Łukasz Wilczynski, Rola PR w budowaniu wizerunku miasta na przykładzie Krakowa [online], Brief for Poland, 2011. [Dostęp 20 listopada 2011]. Dostępny w World Wide Web: <http://brief4poland.pl/userfiles/media/Case%20study%20-%20Krak%C3%B3w.swf >.
3.      Raport o stanie marketingu miejsc [online], Brief for Poland, 2007. [Dostęp 20 listopada 2011]. Dostępny w World Wide Web: <http://brief4poland.pl/userfiles/media/Raport%20o%20stanie%20marketingu%20miejsc%28cz.3.%29.swf>, <http://brief4poland.pl/userfiles/media/Raport%20o%20stanie%20marketingu%20miejsc%20%28cz.5%29.swf>, <http://brief4poland.pl/userfiles/media/Raport%20o%20stanie%20marketingu%20miejsc%20%28cz.4.%29.swf>, <http://brief4poland.pl/userfiles/media/Raport%20o%20stanie%20marketingu%20miejsc%20%28cz.1.%29.swf>.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz